Jak przygotować się do zbliżających problemów finansowych?

Zbliżające się problemy finansowe to widno kłopotów życiowych. Często zdarza się, że wiemy o nich z wyprzedzeniem lub mamy czas na zareagowanie np. z racji posiadanych rezerw finansowych. W takiej sytuacji, należy jednak jak najszybciej zacząć działać i robić to w przemyślany oraz skuteczny sposób. W tym tekście omawiamy dokładnie co, należy zrobić i o jakich elementach, warto pomyśleć jeśli wiemy, że za jakiś czas będziemy musieli zmierzyć się z kłopotami finansowymi.

Ogranicz bieżące wydatki

Pierwszym krokiem jaki, należy wykonać gdy przewidujemy problemy finansowe, jest ograniczenie naszych wydatków. Jest to naturalna reakcja, która dla wielu osób niestety nie jest oczywista. Ograniczenie typowych wydatków może pomóc nam przeżyć nawet za tę samą sumę dwa razy dłużej, aniżeli żyjąc na obecnym poziomie. Oszczędności poczynione przed nadejściem kryzysu mogą posłużyć nam do łagodniejszego przejścia go. Aby zmniejszyć wydatki, dobrym pomysłem jest wybieranie najtańszych produktów na rynku, robiąc zakupy lub wybieranie produktów marek własnych w supermarketach. Warto też wybierać najtańsze opcje przemieszczania się oraz zrezygnować ze wszystkich zbytków, prywatnego kieszonkowego czy realizowania hobby. Każda osoba swoim budżecie domowym powinna zmniejszyć wydatki najbardziej jak tylko się da i wydawać środki jedynie na rzeczy niezbędne do przeżycia.

Zrewiduj rachunki

Drugą czynnością, którą powinniśmy wykonać, jest zrewidowanie naszych rachunków. Rewizja polega na zebraniu wszystkich rachunków, jakie płacimy oraz zweryfikowaniu ich. Po pierwsze musimy sprawdzić, czy wszystkie rachunki są niezbędne. Jeśli tak nie jest, powinniśmy zamknąć te wydatki, które nie są nam potrzebne. Będą to np. dodatkowe karty sportowe czy abonamenty internetowe. Te wydatki, które pozostaną i z którymi będziemy musieli płacić, należy sprawdzić pod kątem atrakcyjności finansowej. Możemy skorzystać z porównywarek finansowych i porównać czy inni operatorzy nie oferują tańszych abonentów oraz czy ich przeniesienie do jednego operatora np. prądu, gazu itp. nie będzie oznaczało dla nas niższych rachunków. Często przeniesienie usług jest bardzo proste i wymaga od nas jedynie podpisu, a biorąc pod uwagę niższe rachunki i bonusy dla nowych klientów, będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Udaj się do doradcy finansowego

Ciekawą poradą, z której możemy korzystać gdy na horyzoncie pojawiają się kłopoty finansowe, jest udanie się do doradcy finansowego. Na rynku, choć mało popularne, ogólnodostępne jest doradztwo finansowe dla osób prywatnych. Jest to usługa świadczona przez specjalistów — ekonomistów i doradców finansowych, które polega na udzielaniu porad finansowych. Działają one na takie samej zasadzie co porady lekarskie lub prawne i dotyczą sytuacji finansowej osoby radzącej się. Często rozmowa z kompetentnym i doświadczonym doradcą pomoże nam wybierać różne rozwiązania oraz przygotować się do kryzysu finansowego w dobry sposób. Choć porady takie są odpłatne, będzie to dobra inwestycja, gdy zaoszczędzimy nieporównywalnie więcej niż wynosi kilkudziesięciozłotowa opłata

Negocjuj zobowiązania

Sposobem na przygotowanie się do nadchodzącego kryzysu finansowego jest również negocjowanie warunków zobowiązań. Mogą być to kredyty, pożyczki pozabankowe czy produkty finansowe w bankach. Kontaktując się z tymi instytucjami odpowiednio wcześniej i prosząc o zmianę warunków umów mamy duże szanse np. na zmniejszenie rat, rozłożenie zobowiązań na mniejsze części czy tzw. wakacje w spłacie, które są odłożeniem spłaty na później. Wiele osób obawia się tego ruchu, ale wykonując go, nic nie tracimy. W najgorszym wypadku nie zmieni się nic w naszej sytuacji, ale jeśli będziemy mieli odrobinę szczęścia część zobowiązań uda nam się renegocjować tak, by były dla nas wygodniejsze w spłacie. W negocjacji warunków umów może pomóc nam biuro antywindykacyjne. Choć nazwa jest dość jednoznaczna, specjaliści tam pracujący świadczą również usługi i oferują pomoc osobom, które jeszcze nie są zadłużone.

Porada: Jeśli przewidujemy, iż kryzys finansowy będzie jedynie czasowy, warto maksymalnie obniżyć nasze bieżące wydatki oraz otworzyć karty kredytowe czy limity w koncie. Dzięki temu gdy nadejdzie kryzys finansowy, będziemy mieli do dyspozycji sporą ilość limitu kredytowego. Ważną kwestia jest również fakt, iż karty kredytowe dają możliwość pożyczenia pieniędzy za darmo w ramach okresu bezodsetkowego nawet na dwa miesiące.

Konsolidacja zobowiązań

Rozwiązaniem z którego możemy skorzystać bez proszenia o cokolwiek instytucji finansowych, jest konsolidacja. Jest to połączenie wszystkich zobowiązań w jedno nowe, które będziemy spłacali dłużej, a będzie miało ono mniejszą ratę. W ten sposób możemy obniżyć nasze wydatki na zobowiązania nawet o połowę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie tuż przed nadchodzącym kryzysem gdy w naszym budżecie domowym pozostanie dużo więcej środków na pilniejsze wydatki np. życie. Rozwiązanie to ma jednak dwa minusy. Pierwszy, który możemy zaakceptować dość łatwo w takiej sytuacji, jest dodatkowe oprocentowanie, które będziemy musieli zapłacić za konsolidację oprocentowanych już uprzednio wziętych kredytów i pożyczek. Drugim znacznie poważniejszym minusem jest fakt, iż musimy być w dobrej kondycji finansowej i mieć zdolność kredytową na połączenie wszystkich zobowiązań. O konsolidacji musimy pomyśleć zatem odpowiednio wcześniej, kiedy jeszcze jesteśmy w stanie połączyć wszystkie zobowiązania.

Sprzedaj majątek

Ostatnim i najbardziej drastycznym rozwiązaniem w naszym zestawieniu, z którego możemy skorzystać gdy nadciągają problem finansowy, jest sprzedaż własnego majątku. Choć może wydawać się to działaniem na wyrost, warto rozważyć taki krok i przeanalizować czy w ogóle będziemy w stanie innymi sposobami wyjść ze swoich problemów finansowych. Jeśli nie będzie to możliwe, warto mając sporo czasu spieniężyć swój majątek po najlepszej możliwej cenie np. rozsprzedawać go na wolnym rynku, a z uzyskanych środków dokonać spłaty zobowiązań lub poprawy naszej sytuacji. W razie utraty płynności finansowej w krótkim czasie nie będziemy mogli uzyskać najczęściej aż tak satysfakcjonującej ceny, a w przypadku licytacji komorniczej uzyskamy z naszego majątku jedynie część jego wartości, co będzie skrajnie niekorzystne dla nas.

Odpowiedz

Ekspert kredytowyKONTAKT
+